UMUTLA YENİ BİR YILA GİRERKEN ;

 

Her yılın 31 Aralık gece yarısı tam saat 24’te bir yıl sona erer; yeni bir yıl başlar. İnsanlar yeni yılı sevinçle, neşeyle, coşkuyla karşılarlar. Birbirlerinin yeni yılını kutlarlar; yakınlarına, sevdiklerine armağanlar verirler, sağlık, başarı, mutluluk dilerlerdi bizim çocukluğumuzda .. Şimdi bu virüste bizi eve bağladığına göre eskiye dönelim mı!!!

Yeni yılı evde kutlamak, tüm ailenin bir araya geldiği, eğlenceli ve birlik duygusunun yaşandığı bir gece olması, 80li ve 90’lı yıllarda çocuk ve genç olmuşların hafızalarına kazınmış bir durumdu..televizyon ben ilkokula başladığımızda alınmıştı anne +baba Almanyada biz Babaanne dede yanında büyüdük bazi yılbaşında babamlarda Türkiye de yanımızda olurdu tabii ohhh çocuk işte çikolatalar hediyeler bizden mutluay olmazdı …Gelin güzel yemeklerin yendiği, oyunların oynandığı, siyah beyaz ekranlardan eğlence programlarının izlendiği bu özel geceyle ilgili nostaljik bir yolculuk yapalım…

Belki çam ağacınız yok, evinizi de ışıl ışıl süslemediniz. Olsun; yine de sevdiklerimize, çocuklarımıza ve ailemize hediyeler alırız, basit ve ucuz bir şey olsa bile düşünülmüş, unutulmamış olmaya seviniriz, birbirimize daha yakın olur, daha çok sarılırız ama aldığımız hediyeleri göstermeyelim yılbaşı gecesine saklayalım …Buradan üç oğluma da sesleniyorum bekliyorum yeni yil sürprizimi ….

Yeni yıl neşe demek. Umutlu bir gelecek için biten yılın ardından hayaller kurmak demek. En çok da çocuk gülüşleri demek. O gün giyeceklerini, yiyeceklerini, alacakları hediyeleri bekleyen çocukların sabırsız merakı demek. Peki var mısınız nostaljik bir yeni yılı dinlemeye !!! Evde kalıyoruz şayet, neler yapabileceğimiz ile ilgili hatırlama isterseniz anlatıyorum şimdi 🤩🤩🤩

Elbette lezzetli yemeklerle, hindiyle, hindi olmuyorsa kocaman kızarmış tavuklarla, mezelerle, tatlılarla dolu bir sofra lazım. Kaç çeşit olduğundan çok afiyetle yenmesi önemli bu güzel yemeklerin. Etrafında toplanılan masanın huzur dolu, neşeli sohbetlerin adresi olması…Sofradan kalkınca tombala oynamadan olur mu? Yılbaşının bu klasik oyunu küçük büyük herkes tarafından kolayca oynandığı için çok seviliyor belki de. Gerçi çıkacak rakamları heyecanla beklemek, 1. çinko, tombala diye bağırmak da apayrı zevkli zaten. Bugün eve giderken herhangi bir marketten bile uğrayıp alabilirsiniz, o kadar kolay …. Renkli şapkalar, düdükler, türlü çeşit süsler, simli şeritler. Bunlar olmadan, evi böyle süslemeden tadı çıkmaz yılbaşının.

O mandalinalar portakallar illa soyulacak! Artık pek sobalı ev kalmadı ama eskiden çocukluğumda olsa kabuklarını da sobanın üzerine dizer, çıtır çıtır sesler çıkarırken mis gibi kokmalarına hayran kalırdık. Olsun, soba olmasa da siz mandalinadan portakaldan vazgeçmeyin, sağlıklı bir atıştırmalık zaten, yiyin gitsin!

Avuç avuç çerezi ne zaman yesek kendimize kızarız, biz kızmasak eşimiz, annemiz kızar(ben evde öyleyim) Ama yılbaşı başkadır. Gider gelir atarız ağzımıza, e yeni yılın tadı biraz da kaçamak yaparak çıkar zaten…

Yeni yılda, saatler tam 12’yi vurduğunda nar kırmak çok eski bir adettir. Eve bolluk bereket getireceğine inanılır. Eski adetlerin kimi çok güzl ve anlamlıdır. Unutup vazgeçmek olmaz, bu gece evinizde nar bulundurmayı da unutmayın. Kücük bir hatırlatma ritüeli olsun .

Yeni yıla girerken yeni bir iç çamaşırı giymek ‘donanmak’ yani süslenmek, bezenmek anlamındadır. Biraz da yeni yıl dileği taşır içinde; yeni yılda aç açıkta kalmamak gibi. Yılbaşının rengi kırmızı olunca bu adet kırmızıyla birleşmiş, yeni yılda kırmızı çamaşır giymek gelenek haline gelmiştir. Kendinize, eşinize, çocuklarınıza giydiriniz. Haaa pardon bu yıl boğa yılı beyaz giyin diyorlar 😆Bizim çocukluğumuzda yılbaşı demek Nesrin Topkapı demekti. Çok iyi bir dansçı olan, tüm yeteneğini sergilediği siyah beyaz ekranlardan tüm ülkenin sevgisini kazanan Nesrin Topkapı’yı da anmış olalım. Şimdi bu geleneğin yerini iç çamaşırı defileleri aldı ama siz belki hala arşivlerde eski günlerin izini sürebilirsiniz Ben Hediye gelen Gramafonumdan en güzel eski şarkıları müzikleri dinleyip Eşimle yeni yıla merhaba diyérek girmeyi planlıyorum ve sizlere de Aşk, huzur ve barış dolu yıl diliyorum hepimize Mutlu yıllar Olsun .

Belihan Fidan Vural

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*